Povinná četba - Otec Goriot

18. ledna 2009 v 21:48 | Ape.in |  Reader's Book
Základní informace:

Název: Otec Goriot
Autor: Honoré de Balzac
Překladatel: Božena Zimková
Forma: Próza
Rok 1. vydání: 1835
Bibliografické údaje: de Balzac, H.: Otec Goriot. Odeon, Praha 1986

Informace o díle:

Místo a doba děje:
Děj se odehrává v Paříži na počátku 19. století.

Dějová osnova:
V malém penzionu paní Vauquerové bydlelo sedm lidí. Paní Couturová se svou schovankou Viktorínou, pan Poiret, pan Vautrin, slečna Michonneauová, pan Goriot a student jménem Evžen Rustignac. Tento mladý muž pocházel z jižní Francie a v Paříži studoval práva. Chtěl se dostat do vyšší společnosti, a proto se šel představit své vzdálené sestřenici vikomtese de Beauséant. Vikomtesa ho vřele přijala a pozvala na svůj ples, kde se Evžen seznámil s krásnou hraběnkou Anastázií de Restaud. Když se vrátil zpět do penzionu, zjistil, že hraběnka Anastázie se stýká s jeho starým sousedem, kterému nikdo neřekl jinak než otec Goriot. V penzionu se proslýchalo, že hraběnka je Goriotovou milenkou, ale Evžen tomu nevěřil. Protože se mu Anastázie líbila, rozhodl se zjistit pravdu a navštívil ji. Spatřil Goriota vycházet od hraběnky a řekl jí, že je to jeho soused. Potom student odjel k vikomtese, která mu prozradila, že Anastázie je Goriotova dcera. Také mu poradila, aby se sblížil s Goriotovou druhou dcerou baronkou Delfínou de Nucingen. Poté ho pozvala do opery, kde Evžen poprvé spatřil Delfínu a seznámil se s ní. Když se večer vrátil do penzionu, vyprávěl o Delfíně svému sousedovi. Otec Goriot své dcery velice miloval, i když ony ho připravily o všechen majetek a styděly se za něj na veřejnosti.
Druhý den pozvala baronka Evžena na večeři a do opery. Delfína byla cestou velice smutná a Evžen jí nabídl pomoc. Ona se nejdříve zdráhala, ale nakonec ji přijala. Dala Evženovi 100 franků a poslala ho do herny, aby zkusil své štěstí v ruletě. Když se vrátil s penězi, vyprávěla mu, že má dluhy a její manžel jí nedává žádné peníze.
V té době se Evžen zadlužil, protože se chtěl oblékat jako lidé z vyšších vrstev. Jeho soused Vautrin mu dal směnku a poradil Evženovi, aby se oženil se slečnou Viktorínou, která bude mít po smrti svého otce velký majetek. Také ho zasvětil do svého plánu zabít Viktorínina bratra, aby dívka dostala vše, co jí patří. Evžen ale Vautrinův návrh odmítl. O několik dní později se slečna Viktorína dozvěděla, že její bratr zemřel a bude teď bohatá. Otec Goriot koupil pro Evžena a Delfínu byt, ve kterém budou všichni tři bydlet. V penzionu se zjistilo, že Vautrin je uprchlý galejník, který se skrývá. Policie ho po udání slečny Michonneauové zatkla. V den, kdy se otec Goriot a Evžen stěhovali, sešly se u starého muže obě jeho dcery. Anastázie žádala o peníze, ale její otec už žádné neměl. Evžen, který vyslechl jejich rozhovor jí dal směnku. Ten večer otec Goriot těžce onemocněl. Neustále blouznil a volal své dcery, ale žádná k němu nepřišla. Staral se o něj jen Evžen se svým přítelem. Goriot zemřel opuštěný bez svých milovaných dětí a jeho pohřeb zaplatili dva chudí studenti. Žádná z dcer na pohřeb nepřišla, poslaly jen své sluhy.

Hlavní postavy:
Otec Goriot - Velmi miloval své dcery, žil jen pro ně. Poté, co jim dal celé své jmění, zemřel opuštěný.

Evžen de Rastignac - Chtěl se dostat do společnosti bohatých lidí. Postupně ztrácí své ideály a zjišťuje, že bez peněz je člověk nula. Pomáhá otci Goriotovi, pátrá po jeho minulosti.

Delfína de Nucingen - Dcera otce Goriota, provdaná za bankéře. Milovala Evžena, měla ráda svého otce, ale sebe měla raději.

Anastázie de Restaud - Dcera otce Goriota; hraběnka, styděla se za svého otce. Byla krásná, ale sobecká.

Hlavní myšlenka díla:
Autor chtěl poukázat na společenské poměry v Paříži od nejnižších vrstev po nejvyšší.

Umělecké a kompoziční prostředky:
Dílo je psáno chronologicky, autor používá popis, přímou řeč, přirovnání (..., když vedro žhne jako v líhni.) a kontrast (bohatí, chudí). Vystupují zde postavy (Evžen, Vautrin), které se objevují i v dalších románech např. Šagrénová kůže, Lesk a bída kurtizán.

Hodnocení:
Kniha se mi opravdu líbila, i když na začátku bylo hodně popisu. Byla velice čtivá, téměř bych nepoznala, že byla napsaná v 19. století. Řadím ji mezi své oblíbené knihy. Tento příběh byl zajímavý a tragický, na konci i dojemný. Po jeho přečtení jsem se zamilovala do francouzského realismu. Myslím si, že Balzacovo dílo je přesvědčivější než knihy Émila Zoly nebo Gustava Flauberta, které jsem četla. Smrt otce Goriota je přirozená a pěkně popsaná. Tragické konce Zolových nebo Flaubertových hrdinů jsou poněkud přehnané a nepravděpodobné (Křeče Coupeaua v Zabijákovi, neštovice v Naně, arsenik v Paní Bovaryové.) Od Balzaca bych si chtěla přečíst ještě další knihy a jsem přesvědčená, že se mi budou líbit stejně jako tato.
Uk:
Evžen šel pro řetízek, upletený z popelavě světlých vlasů, asi z vlasů paní Goriotové. Přečetl na jedné straně medailónku: ANASTÁZIE a na druhé DELFÍNA! Obraz jeho srdce, jenž spočíval stále na jeho srdci. Uvnitř byly kadeře tak jemňounké, že byly jistě ustřiženy v nejútlejším dětství obou dcer. Když se medailónek dotkl jeho hrudi, vyrazil stařec protáhlé ach, prokazující uspokojení, hrozné na pohled. To byl jeden z posledních zákmitů jeho citu, jenž jakoby zapadal do neznámého centra, odkud vycházejí a kam jsou vysílány sympatie. Jeho ztrhaný obličej přijal výraz chorobné radosti. Oběma studentům, dojatým tímto strašným zábleskem síly citu, jenž přežil myšlení, skanuly teplé slzy na umírajícího, který vyrazil ostrý výkřik radosti.
"Nasťo! Delfínko!" zvolal.
"Dosud žije," řekl Bianchon.
"K čemu vlastně?" mínila Sylvie.
"Jen pro utrpení," odpověděl Rastignac.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 novels novels | Web | 17. června 2015 v 17:07 | Reagovat

jejich větší bylo О_о [:tired:]

2 julianne julianne | Web | 17. června 2015 v 20:17 | Reagovat

Капец! :-x

3 Apalachee Apalachee | Web | 9. září 2016 v 1:08 | Reagovat

pujcky online liberec ???

4 Augustrully Augustrully | E-mail | Web | 16. února 2017 v 4:08 | Reagovat

drug abuse among teenagers  <a href=http://qsymia.guildomatic.com/>buy qsymia mexico</a>  prescription prenatal vitamins with dha

5 BrandonJet BrandonJet | E-mail | 17. října 2017 v 16:18 | Reagovat

Ofjyjebty
Интернет магазин <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> 7 5х10, Дешево <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> смоленск

6 Muefcbyv Muefcbyv | E-mail | Web | 21. června 2018 v 5:34 | Reagovat

Chelsea have not made a breakthrough in contract talks with one of the biggest talents in the countr." Chelsea, Manchester United and ALL Premier League clubs - get the latest transfer news, updates and gossipWatt a comebackCambridge 1 Leeds 2: Stuart Dallas and Alex Mowatt seal comeback for Yorkshire's sleeping giantsleeds the wayThey said protesting against bad owners doesn't work."
I know Im not the tallest player in the league but he left the ball and just tried to elbow me." is always welcomed back to the clubCesc FabregasSigned for around ??500,000 from Barcelona back in 2003, Cesc Fabregas will go down as one of Wenger’s best ever bargain signings." <a href=http://www.studiomerliniortodonzia.it/cgi-bin/pagmod.asp?shop=new+balance+999+998>new balance 999 998</a>
<a href=http://hestiamagazine.com/index.asp?shop=puma-creepers-3-suisses>puma creepers 3 suisses</a>
<a href=http://www.studiomerliniortodonzia.it/cgi-bin/pagmod.asp?shop=mizuno+wave+ultima+5+prezzo>mizuno wave ultima 5 prezzo</a>

I dont know if hes as quick as Jamie Vardy but he has lots of speed.SULLAY KAIKAI sent Sam Allardyce a timely reminder with a brace that bagged Brentford a point.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama