Povinná četba - Šarlatové písmeno

18. ledna 2009 v 22:01 | Ape.in |  Reader's Book
Základní informace:
Název: Šarlatové písmeno
Autor: Nathaniel Hawthorne
Překladatel: Jarmila Fastrová
Forma: Próza
Rok 1. vydání: 1850
Bibliografické údaje: Hawthorne, N.: Šarlatové písmeno.Lidové nakladatelství, Praha 1969

Informace o díle:

Místo a doba děje:
Děj se odehrává v Nové Anglii v době osidlování Ameriky(17. století).

Námět:
Námětem je puritánská minulost Nové Anglie.

Dějová osnova:
Před věznicí stálo mnoho bostonských obyvatel a čekali, až vyjde odsouzená. Najednou se vrata otevřela a ven vyšla žena s dítětem v náručí a s šarlatovým písmenem na prsou. Dítě a šarlatové písmeno S byly znamením hanby dokazujícím smilstvo. Hester Prynnová kráčela hrdě k pranýři. Její manžel byl už dlouhou dobu nezvěstný, a proto není divu, že Hester zhřešila. Na pranýři se jí hodnostáři ptali, kdo je jejím spoluviníkem, ale ona nic neprozradila. V davu spatřila svého bývalého manžela. Hester odvedli zpět do vězení, ale byla tak rozrušená, že k ní museli zavolat lékaře. Byl jím cizinec, který se objevil pod pranýřem. Ve vězení Hester slíbil, že nikomu neprozradí svou totožnost a bude vystupovat pod jménem Roger Chillingworth. Po několika dnech Hester propustili ze žaláře a ona se směla nastěhovat do odlehlého domku na okraji města. Žila tam sama jen se svou dcerou Perličkou. Své šarlatové písmeno měla vyšité zlatou nití a také zdobila šaty svému dítěti. Protože byla šikovná, bohaté ženy si od ní nechávaly vyšívat šaty.
Když byly Perličce tři roky, chtěl ji guvernér odebrat z péče Hestery, ale naštěstí se za ni přimluvil duchovní Artur Dimmesdale. Pan Dimmesdale byl velice nemocný člověk, a proto od něj neustále pečoval místní lékař Roger Chillingworth. Dokonce spolu bydleli v jednom domě. Roger ale své přátelství k Arturovi jen předstíral a pátral po tajemství, které duchovní skrýval. Lékař zaslepený touhou po pomstě se pokoušel zjistit, kdo je otcem Hesteřina dítěte. Objevil na Arturově hrudi znamení ve tvaru písmene S a svého pacienta duševně trýznil a chtěl ho zničit. Jednou v noci šel ztrápený duchovní na místo, kde před lety musela stát Hester. Ta se právě s Perličkou vracela domů od umírajícího. Artur je vybídl, aby vystoupily k němu na pranýř, tak jako tam měli spolu stát před sedmi lety. Potom se pod pranýřem objevil lékař a Artur s ním odešel domů.
Za tu dobu, co žila Hester jen s Perličkou, se hodně změnila. Pomáhala nemocným a nešťastné ženy si k ní chodily pro radu. Znamení hanby, písmeno S, postupně změnilo svůj význam ze smilnice na milosrdnou sestru. Když Hester viděla, jak Artur trpí, musela se setkat s Rogerem. Na jedné procházce s Perličkou se s ním skutečně setkala. Sdělila mu, že musí říct Artutovi, kdo se opravdu skrývá pod jménem Roger Chillingworth. Zjistila si, kdy se Artur vrátí z návštěvy u apoštola a počkala na něj v lese. Prozradila mu své tajemství a přemluvila ho, aby spolu uprchli do Evropy. Potom zavolala Perličku, která si hrála v lese. Dítě k ní ale nechtělo jít, protože Hester předtím zahodila své šarlatové písmeno. Musela si jej znovu připnout, teprve pak Perlička přiběhla. Artur políbil Perličku na čelo, ale ona hned utekla. Když se vrátili do města, Hester rezervovala tři místa na lodi plující do Evropy.
Příští den se ve městě slavil svátek, při němž měl nový guvernér přijmout svou funkci. Na tržišti se Hester dozvěděla od kapitána lodi, že Roger pojede do Evropy s nimi a Artura přivede sám. Zatím městem procházel průvod, ve kterém šel i zesláblý duchovní. Ten se zastavil u Hester a s její pomocí vylezl na pranýř. Zde odhalil celou pravdu a přiznal se ke hříchu. Hned nato zemřel. O rok později zemřel také Roger a všechen svůj majetek odkázal Perličce. Hester s dcerou odjela do Evropy a o několik let později se vrátila sama. Perlička se v Evropě provdala a posílala matce krásné dary. Ta dále pomáhala ženám v nouzi. Po mnoha letech byl vedle jednoho starého hrobu vykopán ještě jeden. Oba hroby byly spojeny jedním náhrobním kamenem, na němž bylo napsáno: "V zatmělém poli plá písmeno S".

Hlavní postavy:
Hester Prynnová - Hříšnice, která se rozhodla statečně nést svou hanbu - šarlatové písmeno. Vychovávala svou dceru Perličku v osamělém domku, vyobcovaná ze společnosti, živila se vyšíváním. Byla hodná, trpělivá, vášnivá a hrdá, znovu si dokázala získat lidi na svou stranu.

Perlička - Dítě Hestery a Artura, zplozené v hříchu, byla divoká a nezkrotná.

Artur Dimmesdale - Kněz, který byl velice nemocný a utrápený. Tajil svůj hřích, všichni ho považovali za nejčistšího a nejlepšího kněze. Byl dobrý řečník, ale zbabělý člověk.

Roger Chillingworth - Bývalý manžel Hestery, který se chtěl pomstít Arturovi a trápil ho. Pracoval jako lékař, byl falešným přítelem Artura a léčil ho. Byl zlý a pomstychtivý.

Hlavní myšlenka díla:
Autor chce poukázat na poměry ve společnosti v Nové Anglii, řeší otázku odpovědnosti, viny a trestu.

Umělecké a kompoziční prostředky:
Dílo je psáno chronologicky, autor používá přímou řeč, popis (úvodní kapitola), přirovnání (já, jehož časný život pokládáte za tak zbožný jako Enochův) a personifikace (Šarlatové písmeno tedy nesplnilo svůj účel.)

Hodnocení:

Samotný příběh se mi líbil, byl zajímavý a poutavý. Předmluva ke knize byla zbytečně dlouhá, nudná a téměř o ničem. Čtenář se v ní měl dozvědět, jak se autor dostal k šarlatovému písmenu, ale myslím si, že to nebylo tak důležité. Jsem přesvědčena, že každého třetího čtenáře tato předmluva nadobro odradí od pokračování v jinak hezké knize a to je škoda. Dále se mi opravdu nelíbil úplný překlad z angličtiny. Všeobecně známé písmeno A (adulteress) je zde zaměněno za hloupé české S (smilnice). Také jméno Perlička působilo poněkud divně oproti původnímu Pearl. Líbilo se mi, že autor zpočátku neprozradil, kdo je otcem Hesteřina dítěte a nechal čtenáře v napětí.
Uk:
"Lidé Nové Anglie!" zvolal hlasem, který se nad nimi rozlehl vznešeně, slavnostně a majestátně, a přece stále rozechvělý a chvílemi pronikavý, jako by se dral vzhůru z bezedných hlubin kajícného svědomí - "Vy, kteří jste mě milovali - vy, kteří jste mě uctívali jako světce - pohleďte na mne, hříšného! Konečně - konečně stojím tam, kde jsem měl stát před sedmi roky! Zde, s touto ženou, s jejíž pomocí, a nikoli svou vlastní ubývající silou, jsem se doplazil sem nahoru, kde mne v této hrozné chvíli ta žena podpírá, abych bídně neklesl do prachu! Vizte to šarlatové písmeno na Hesteřiných prsou! Všichni jste se ho hrozili! Všude, kam ji vedly její kroky - všude, kde obtížená tím potupným břemenem doufala nalézt odpočinek - šířilo kolem ní příšerný přísvit, který v každém z vás budil strach a odpor. Ale měli jste mezi sebou člověka rovněž poznamenaného symbolem hříchu a hanby, a toho jste se neděsili!"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anne-chan Anne-chan | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 19:28 | Reagovat

Tahle knížka se mi líbila, co se týče děje, s dlouhou a nudnou předmluvou naprosto souhlasím, měla jsem co dělat abych jí překousala xD. Akorát na mě byla poněkud moc ,,pobožná" (různé myšlenky Artura  Dimmesdala např.)

2 paavola paavola | Web | 19. června 2015 v 9:39 | Reagovat

cash for life půjčka online 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama