Bohatství X vzdělání

3. května 2009 v 16:27 | Ape.in |  Writings
"Lidé se starají tisíckrát více o to, aby získali bohatství, než aby vzdělali svůj rozum a své srdce, ačkoliv je pro lidské štěstí nepochybně důležitější, co člověk je, než co člověk má."
Schopenhauer


To, že se lidé starají o to, aby získali bohatství, není nic nového. Skoro by se dalo říci, že je to pro ně přirozené. Vždyť kdyby nebyly peníze, člověk by neměl v dnešní době nic. Neměl by co jíst, kde bydlet ani žádné oblečení. Snad každý chce mít krásný dům nebo byt, hodně peněz a povolání, které ho bude bavit. Mít tohle všechno je velice krásné, ale nezapomněli jsme při tom všem ještě na něco? Proto, aby byl člověk úplně šťastný, nestačí jen mít hodně peněz. Důležitější je mít srdce a rozum. Pak vše, co děláme, budeme dělat s radostí a s láskou.
Rozum je potřeba vzdělávat, ale mnoho lidí studuje jen proto, aby měli později hodně peněz. A tak se pořád točíme v tom bludném kruhu, ze kterého se dá jen těžko vystoupit. Přesto je na světě ještě několik málo lidí, kteří své peníze věnují na pomoc druhým. Zasvětí svůj život boji proti různým nemocem nebo chudobě a podobným věcem. Nebojí se obětovat své pohodlí pro dobrou věc a pomáhají, kde mohou. Takových lidí je málo a pro obyčejného člověka může být těžké se k nim připojit. Ten nemá tolik peněz, aby je mohl rozdávat, i když je to pro ty, kteří je nepochybně potřebují. Ti dobrodějové, kteří pomoci mohou, mají většinou peněz hodně.
A už jsme zase tady. Peníze hýbou světem. Mohou jednoho udělat šťastným a jiného zase nešťastným. S tím nic nenaděláme. Musíme se s tím smířit, zvednout hlavu a jít kupředu tímto penězi zkaženým světem. Snad se můžeme alespoň pokusit vzdělávat svůj rozum a své srdce bez nároku na vyšší plat. Vždyť pro lidské štěstí je důležitější, co člověk je, než co člověk má.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama